BAKIŞ AÇISI

Bakış açımızı ve buna bağlı önyargılarımızı etkileyen bir çok faktör vardır. Hayata hangi pencereden baktığımız, hangi şeyleri öncelikli tuttuğumuz, aldığımız eğitim, ön yargılarımız, değerlerimiz ve beklentilerimiz gibi pek çok faktör bakış açımızı etkiler.

📌 Tek düzelikten kurtulmak ve farklı bakış açısı elde etmek için öncelikle hayata pozitif bakmalısınız.

Aldığımız sonuçları belirleyen bakış açılarımızdır. Bakış açımızı belirleyen ise düşüncelerimizdir. Düşünmek kar topu gibidir. Küçük hareketlerle başlar ve devasa sonuçlara ulaşır. İyi düşünceler de kötü düşünceler de insanın beyninde büyür. Yanlış ve olumsuz kullandığımızda bizleri altına alan bir çığ olabilir. Doğru ve olumlu kullandığımızda ise bizlere cesaret veren bir dost gibidir.

Kişi kendini geliştirir, eğitirse hayata karşı açısında açılan pencerenin manzarası güzellikler, huzur ve mutluluğa açılır. Etrafına pozitif bakar ve buda kişinin kendini geliştirme ve yetiştirmesi ile mümkündür. 


⬇️ Bakış açınızı değiştirmek için ⬇️

1️⃣ Araştırın;

Kendinizi eğitmek ile başlayabilirsiniz. Bilgi sahibi olmak derinlemesine araştırmak sizi geliştirir. Olaylara farklı bakış açısı getirmenizi sağlar.

2️⃣ Bakış açınıza yön veren düşünceleriniz belirleyin;

Bakış açınızı tam anlamıyla ortaya koymak için düşüncelerinizi görsel hale getirebilirsiniz.

3️⃣ Arkadaş çevrenizi değiştirin;

Farklı kişilerle tanışarak ve bu kişilerin görüş açılarından faydalanabilirsiniz. Yeni kişiler farklı fikirler demektir.

4️⃣ İlgi alanlarını değiştir

Bakış açımızı ve düşünme tarzımızı değiştirmek için değişik konular ve hobilere yönelin.

5️⃣ Tek bir gerçek olmadığının farkına varın

Başkalarının bakış açılarını kabul etmek ve onlara saygı göstermek sizin daha bütüncül düşünmenize yardımcı olur.

6️⃣ Empati yapın

Olumlu hedefler için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik ve mutluluğu arttıran bir yetenektir.


Yeni şeyler denemekten, yaşam standartlarınızı yükseltecek adımlar atmaktan korkmayın. Eleştirilmelere olumlu bak, çünkü insanlar olumsuz eleştiri yaparak aslında sizi olumlu şeylere yönlendirebilirler. Yeterki bu eleştiriler karşısında yapıcı ve olumlu bakarak kendinizi geliştirmeniz gerekir.

“Bir amaç edin! O amacı hayatın kıl. Onu düşün onu hayal et, o amaca ulaşmak için yaşa. Beyninin kaslarının, sinirlerinin; bedeninin herbir parçasının o amaçla dolması sağla ve diğer tüm amaçları o amaca ulaşana kadar terk et. Başarının yolu budur.”

SWAMİ VİVEKANANDA