İNİSİYATİF NEDİR, İŞ HAYATINDA İNİSİYATİF ALMALI MIYIZ?

İnisiyatif; 

Bir şeyi kendinin önce yapma gücü ve karar yürütme konusunda vasıf anlamına gelmektedir.

Genellikle öncelik, üstünlük, karar vermesi yetisi,gerekli kararları almayı bilen kişinin niteliği olarakta düşünebiliriz.

İnisiyatif almayı ise hayatımızın bir çok yerinde kullanmak isteriz lakin kimi zaman korku ve endişe verici duygularla karşılaşırız. Hayatımızda karşımıza çıkan olaylarda bunu yapamayarak beklemeye devam ederiz.Bunun sebebi ise sonucunda başarısız olacağımız hissine karşı koyamamaktır. Sahip olduğumuz düzen, olduğun noktadan daha geri gideceğin düşüncesini harekete geçmeye tercih ederiz.

İnisiyatif kullanmak zekanızı ve başarınızı göstermek için iyi bir fırsattır. Sizi başarıya götürecek olan düşüncelerinizi eyleme dönüştürmek, harekete geçirmek için inisiyatif almaktan korkmamalısınız. Tabiki burada önemli olan iş tanımınıza ve hayat akışınıza uyan durumlarda inisiyatif kullanmaktır.

 

İŞ HAYATINDA İNİSİYATİF ALMAK

İnisiyatif alarak yaratıcığı harekete geçirmekten tutun bir problem çözmeye,fırsatlardan yararlanmaya,müşteri hizmet anlayışında yaratıcı değişiklikler yapmaya yada hali hazırdaki iş ortamını değiştirmeye kadar çeşitli anlamlara gelebilir.İnisiyatif alan kişi fark edilir ve öne geçer.

Soru sormaktan çekinme!

İnisiyatif kullanmanız halinde olabileceklerin doğuracağı sonuçları,yetkilerinizin sınırlarını zorlayın ve tüm bunlardan yöneticinizin bilgisi olsun.Olsun ki sınırlarınızı görebilsin ve sizi destekleyebilsin.

Her zaman işinize kendi yorumunuzu katın,uygulayın ve sonuçlarına sahip çıkın.

☆Risk al ve rasyonel davran!

Temelde inisiyatif almak sadece cesaret ile ilgili değil, bu anlayış faaliyetlerini nasıl planlayacağını bilmek, sabırlı olmak  ve duygularınızı iyi yönetmekle olur. Hepsi bir araya gelerek cesaret ve heyecanla dolacaksınız.

Size faydalı olacak şey reflex ve zeka ile hareket etmektir.

İnisiyatif kullanım şekillerini ise pusulanız olarak belirleyin.

》Yerleşik kalıpların dışına çıkmak;

Çalıştığınız işyerini ileri götürmenin yolu yenilikten geçer. Daha önce dikkate almadığınız yaklaşımlara açık olun. Olsa ne olur sorunu sorun?

》Dersine iyi çalış;

Her işte başarının sırrı iyi hazırlanmaktan geçer. Kendinizi güçlü bir şekilde donatırsanız doğruluğuna inandığınız konularda başkalarını ikna edebilirsiniz.

Yarar maliyet analizi çıkar.

》Yaptığın işi benimse ve geliştir;

İnisiyatif kullanmanın en etkili yolu sürekli yeni fikirler üretmeye hazır olmaktır. Ara etkinliklerinin içinde ol. Günlük işlere,müşterilere ürün ve hizmetlere üst yönetimden daha yakın olursun. 

》Azim ve kararlılık;

İnandığın fikir ve eylemlerin arkasında dur. İtirazlara rağmen inandığın yolda inisiyatif kullanmakta ısrar etmek , adanmışlık ve cesaret ister.

“Her zaman zamanın bir şeyleri değiştirdiğini söylerler, ama aslında bir şeyleri kendiniz değiştirmelisiniz.” Andy Warhol