SEGMENTASYON NEDİR?

MÜŞTERİ SEGMENTİNİN ÖNEMİ

Pazarlama faaliyetlerinde kullanabileceğimiz en önemli teknik diyebiliriz. Marka ve firmaların ilgili olduğu Pazar’ı ve hedef kitleyi bölerek hedef kitleye yönelik stratejik planlamalar oluşturmasını hedefleyen bir yöntemdir. Türkçe adıyla bölündürme de diyebiliriz. Pazar içinde var olan grupları, pazarlamacının dileği ve ürün özellikleri göz önünde bulundurularak belirleme işidir.

Segmentasyon, geleceğe dair alacağımız pazarlama kararlarında önümüzdeki toz ve gaz bulutlarını dağıtır.

SEGMENTASYON ÇEŞİTLERİ

Segmentasyon’un türü hedefimize göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki segment tiplerinden birisini veya birden fazlasını bir araya getirip kullanabilir yada farklı stratejiler oluşturup kendi segmentasyonumuzu yaratabiliriz.

1-) DEMOGRAFİK SEGMENTASYON 

Her sektörde kullanılabilir. Demografik Segmentasyon ile hedef kitle tanımlaması daha doğru yapılırken yeni çıkacak olan ürün ve hizmetin geliştirilmesine önemli katkıda bulunur.

2-) COĞRAFİK SEGMENTASYON

Coğrafi bölümlere göre hedefleme yapmayı sağlar. Müşterilerinizi bulunduğu ülkeye, şehre, kent merkezinde mi kırsalda mı yaşadıklarına göre, nüfus yoğunluğuna hatta iklime göre gruplara ayırabilirsiniz.

3-)DAVRANIŞSAL SEGMENTASYON

Davranışsal bölümlendirme, hedef kitle yada potansiyel müşterilerin bir ürün yada hizmete ilişkin tercihleri onların herhangi bir ürüne yaklaşımlarını belirlemede yardımcı olur.

4-) PSİKOGRAFİK SEGMENTASYON 

Hedef kitlenin nasıl bir aileye sahip, onların harcama alışkanlıklarını kim etkiliyor?, Ürünlerimizin alınmasını sağlayacak unsurlar nelerdir? vb soruların cevap bulduğu, onların hayat tarzı ve değerlerine ilişkin olan bölümlendirmelerdir. 

MÜŞTERİ SEGMENTASYONU NEDEN ÖNEMLİDİR?

Efektif bir kampanya yaratman için müşteri segmentasyonu’nun akıllıca kurgulanmış olması gerekir, böylece kampanyayı sadece hedef kitleye yönelterek maksimum verim sağlanabilir. 

*Sınırlı kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlar.

Her bir müşteri grubunun  pazardaki konumlanışı, varoluşu, müşteri davranışı, beklentileri ve ihtiyaçları farklıdır. Satış ekibinizi bu Segmentasyon modeline göre düzenleyebilirsiniz.

*Bütçe ve zaman verimliliği sağlar.

Doğru müşteri grubundan alacağınız geri bildirimler ürün ve hizmetinizi geliştirmenizi sağlar.

Ayrıca geniş bir kitleye sahipseniz Segmentasyon onları daha küçük gruplara böldüğü için değerli bir yöntemdir. Böylece emin olmadığınız bir Pazar’a nasıl ulaşabileceğinizi anlarsınız. 

Müşteri Segmentasyonu hedefleme ile ele ele gider. Segmentasyon, kitlenin bölünmesine yardımcı olur ve hedefleme, onların dikkatini nasıl çekeceğinizdir.

Müşterinizi segmente edip onu çok iyi anladıktan sonra bu bilgileri müşteri ile olan bütün etkileşimlerinizi kişiselleştirmek için kullanabilirsiniz. Sadece müşteriye değil onun segmentine de odaklanmayı unutmamak gerekir. Bu şekilde müşterinize hem kişisel hem de segmente yönelik hizmetler, tavsiyeler ve öneriler sunarak müşteriniz için daha fazla seçme hakkı ve güç sağlarsınız.

Müşterinizin yaşam döngüsünün hangi aşamasında olduğunu doğru analiz etmeniz, doğru yerde – doğru zamanda – doğru mesajı müşterinize iletmenizi sağlar. Bu da müşteri deneyimini geliştirmenize ve doğru temas noktalarını bulmanıza yardımcı olur. Her yaşam döngüsü aşamasını iyi analiz etmek çok önemlidir. Çünkü her bir aşama müşteri deneyimini geliştirmek için bir fırsattır. Bu aşamalar sırasında uygun mesajı vermek, müşteri deneyiminizi olumlu sonuçlandırmanızı sağlar.

Sonuç olarak; iş dünyasında başarı müşteri memnuniyeti ile gelir.

Reklam